Mých 7+7 knih roku 2017 | Populárně naučné

2. ledna 2018 v 2:01 |  Pracovna
Inspirovaný vzácným kolegou Lukášem Targoszem a jeho novoroční aktivitou na blogu www.lukastargosz.blogspot.cz přicházím letos i já se svou troškou do mlýna. Toto jsou knihy, které mě v roce 2017 nejvíce oslovily a posunuly. Zítra se můžete těšit na podobnou várku, tentokrát z beletrie.

Pete Greig: KDYŽ BŮH MLČÍ
Muž, který založil modlitební hnutí 24/7 a napsal o něm knihu "Krvavý měsíc na obzoru", se ve svém nejnovějším díle dívá na modlitbu z jiné, odvrácené strany. Hledá odpověď na otázku: "Co dělat, když nebe mlčí?" A daří se mu to skvěle! Zcela se vyhýbá lacinému utěšování a díky Bibli a vlastní zkušenosti nabízí velmi praktickou navigaci pro období, kdy nevíme, jak se modlit, a možná si říkáme, proč se ještě vůbec modlit. Knížka má obrovskou sílu také kvůli osobnímu příběhu Petovy rodiny - jeho žena totiž bojuje s těžkou nemocí. Pro mě NEJ kniha uplynulého roku.

Brian Wansink: NEZŘÍZENÉ LABUŽNICTVÍ
Lepší je dvakrát se zamyslet než se jednou nacpat - to je motto knihy profesora z Cornellovy univerzity, odborníka na psychologii jídla. Je to nejzábavnější a zároveň nejpoučnější knížka o zdravém životním stylu, kterou jsem četl. A že jsem jich přečetl! Nejde v ní o návod typu "tohle jezte, tohle nejezte". Wansink provedl desítky pokusů s tisícovkami lidí a své experimenty barvitě a vtipně popisuje. Ukazuje na nich, že pocit hladu či sytosti je o hlavě, ne o žaludku. Autor si všímá našich návyků a zlozvyků při stravování, vysvětluje je a na konci každé kapitoly přináší jednoduše aplikovatelné pozměňovací strategie, které pomůžou přepsat scénář našeho přístupu k jídlu.

John Eldredge: FATHERED BY GOD
John Eldredge je pro mě už roky pan spisovatel. Dostává mě svými netradičními a objevnými pohledy na Bibli nebo Ježíše Krista. Ve "Fathered by God" ukazuje cestu k autentickému mužství a jak nás po ní jako nebeský Táta vede Bůh. Začíná chlapectvím a poté postihuje různé podoby mužského světa, otcovského formování a to k čemu nás jako chlapy Stvořitel povolává. Milníky mužství jsou pro něj válečník, ctitel (či milovník), král a mudrc. Eldredge bourá nejčastější lži, kterým muži věří, často i díky svým pozemským otcům, a pomáhá objevit naši skutečnou identitu, kterou do nás otiskuje Otec z nebe.

Kateřina Lachmanová: DVOJÍ TVÁŘ LENOSTI
Mistrovský kousek z pera české katolické teoložky nastavuje zrcadlo dvěma typům lenochů: těm klasickým a těm notoricky přetíženým. V první části sáhla po starozákonní knize Přísloví a rozebírá klíčové verše vztahující k lenosti. S jejich pomocí líčí kořeny lenosti a jak s ní bojovat. Druhá část je především pro ty, kteří neumějí pořádně odpočívat. Nejde jen o relax pro tělo, ale mnohem víc o odpočinek duše či mysli. Notoricky přetížený lenoch je podle Lachmanové ten, kdo dělá příliš mnoho, puzen vším možným, jenom ne Duchem.

Andy Stanley: LÁSKA, SEX A CHOZENÍ
Je skvělé, že loni konečně vyšla v češtině zásadní knížka Andyho Stanleyho "Neodolatelná církev". Hodně jsem váhal, zda ji do svého výběru zařadit. Protože jsem ji ale už dříve četl v originále a "Láska, sex a chození" je určená širšímu publiku, druhá zmiňovaná pro rok 2017 o chloupek vyhrála. Není jen pro singles, ale pro každého, kdo si chce udělat jasno v biblickém pohledu na intimní život před manželstvím, na hledání té pravé (toho pravého), co je to vlastně láska, vztahy nebo manželství a jak v tom všem obstát. V mé knihovně má tahle kniha VIP místo hned vedle "Hranic v chození" od Henryho Clouda.

Chris Anderson: PŘEDNÁŠEJTE JAKO NA TEDU
Ať už člověk stojí s referátem před třídou plnou spolužáků, připravuje si prezentaci na pracovní poradu nebo se má postavit za kazatelnu, Chris Anderson je skvělý učitel umění veřejného projevu. Jako hlavní tvůrce proslulých přednášek zvaných TED talks ukázal celému světu, jakou sílu může mít mluvené slovo. Hlavní zásady, zkušenosti mnoha brilantních řečníků a praktické postřehy vtělil do své knihy. Dozvíte se, jak se propojit se svými posluchači, jak udržet jejich pozornost, jak vyprávět příběhy, jak vysvětlit svoje myšlenky, jak přesvědčit o důležitosti tématu, jak bojovat s nervozitou, jak svůj proslov působivě zakončit a mnoho mnoho dalšího.

Steve Murrell: THE MULTIPLICATION CHALLENGE
Steva Murrella jsem poznal na celosvětové konferenci naší partnerské církve Every Nation, kterou před více jak 30 lety založil a dnes ji najdeme na každém kontinentě. V "The Multiplication Challenge" řeší otázku leadera každé rostoucí organizace: Kde najít další vedoucí? Přičemž se zaměřuje na církev. V knize rozdělené na 3 části - Jak vytvořit kulturu vůdcovství, Jak objevit strategii vůdcovství a Jak po sobě nechat odkaz vůdcovství - se nedočteme pouze důležité principy, ale sledujeme i příběh filipínské církve Victory Manila. Účast na jejích víkendových bohoslužbách vyrostla na úctyhodných 75 tisíc. Steve si ale se svým týmem všiml, že během let zároveň výrazně kleslo zapojení do tzv. domácích skupinek. Přitom je "církev v obýváku nebo kavárně" podle něj pro život a růst místního společenství zásadní. Co s tím? O tom je můj sedmý knižní hit roku 2017.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama