Mých 7+7 knih roku 2017 | Beletrie

3. ledna 2018 v 3:01 |  Pracovna
Do uší mi hraje soundtrack z filmu Baby Driver, o kterém brzy ještě uslyšíte, a já se pouštím do svých top 7 knih z krásné literatury za rok 2017. Připraveni na intelektuální smršť? Ehm ;-)

Jennifer Nivenová: TÍHA VESMÍRU
Holčičí osazenstvo naší domácnosti se mi směje, že s blížící se čtyřicítkou čtu young adults literaturu a mými knižními hrdiny uplynulého roku jsou Jack a Libby. No a co! Ta knížka je zkrátka výborně a originálně napsaná! On trpí prosopagnosií - není schopný rozeznávat lidské tváře; ona je nejtlustší teenagerka Ameriky. Cukají vám koutky? Ve skutečnosti nejde o lovestory jako z harlekýnek. Je to silný příběh o hledání - o hledání odvahy, sebe sama, místa v životě a cesty k druhým lidem.

Jennifer Nivenová: VŠECHNY MALÉ ZÁZRAKY
Ano, čtete dobře. Druhé místo a druhá knížka z žánru young adults. A navíc od té samé autorky. Klasické schéma "on a ona, plus banda pubertálních spolužáků ze střední" nabourává myšlenkový svět hlavních postav, ale především silné poselství, na kterém je příběh vystavěn. Violet se vyrovnává se smrtí starší ségry, kterou se občas nestydí použít jako výmluvu, když se jí do něčeho nechce. Finch trpí bipolární poruchou a každý den se sám sebe ptá, jestli dnešek je ideální na smrt. Nečekejte ale sladkobolný román. Kniha má opravdovou hloubku. A když jsem si v doslovu přečetl osobní zpověď autorky a na posledních stránkách našel kontakty na intervenční poradny - síla!

Blake Crouch: TEMNÁ HMOTA
"Jsi v životě šťastný?" Tahle otázka se pro profesora fyziky Jasona Dessena stane noční můrou. Je to poslední věta, kterou slyší od maskovaného útočníka před tím, než ho tajemný muž s povědomě známým hlasem připraví o vědomí. Poté se probudí v laboratoři, kterou by měl poznávat, protože ji sám nechal postavit. Jenže je přesvědčený, že tam nikdy nebyl a své kolegy nikdy neviděl. Už od začátku tenhle sci-fi román zaměstnal moji šedou kůru mozkovou. Otázka "Jsi v životě šťastný?" nepřestává provokovat, protože… co kdyby bylo možné vrátit se do jakéhokoli bodu minulosti a rozhodnout se jinak ohledně budoucí rodiny nebo kariéry?

Emanuel Bergmann: TRIK
Důvtipná knížka popisující děj chvíli očima důchodce, chvíli očima desetiletého kluka. Hlavními protagonisty jsou Moše Goldenhirsch, syn židovského rabína, kterého uchvátí svět cirkusové manéže až tak, že zapře téměř všechno, čemu v životě věří, a stane se iluzionistou. Malému Maxovi Cohnovi se rozvádějí rodiče a nějaký ten trik, který by je zase dal dohromady, by se mu hodil. Příběh skvěle odsýpá, přestože s Mošem projdeme celý jeho život - od narození, přes dospívání v Evropě během 2. světové války až po pobyt v americkém domově důchodců na sklonku života. V tom všem se autorovi skvěle daří servírovat pasáže plné inteligentního humoru a místa, ze kterých jde mráz po zádech.

Lois Lowryová: HLEDÁNÍ MODRÉ
Novela na pomezí sci-fi a fantasy popisuje lidskou společnost, v níž jsou slabí, staří a nemocní nežádoucí. Nevelké společenství žije ve velmi přísné hierarchii a středobodem všeho je každoroční (náboženská) slavnost, na které Pěvec v básnických obrazech vypráví lidské dějiny. Ti, kdo stojí v čele, vedou stylem "Pokud se chcete mít dobře, hlavně moc nepřemýšlejte. Pokud se chcete mít ještě lépe, pokrytectví a agresivita se ukazují jako nejlepší výbava."

Jeffery Deaver: OCELOVÝ POLIBEK
Od Jefferyho Deavera jsem četl asi všechno, co napsal. K mým nejoblíbenějším patří krimi řada s kvadruplegickým forenzním specialistou Lincolnem Rhymem. Ocelový polibek má v sérii číslo 12. Pachatel v něm ke svým útokům používá prakticky cokoli - od eskalátoru po chytrou mikrovlnou troubu. Není to fantasmagorie, ale přemýšlení nad tzv. internetem věcí a nad tím, že žijeme v online světě jinak a přitom mnohem víc, než to na první pohled vypadá.

Chuck Wendig: NULY
Na začátku se v rychlých střizích seznamujeme s jednotlivými hrdiny - šikovnými hackery, které z různých koutů USA deportuje Národní bezpečnostní agentura, aby... A to je právě to - dlouhou dobu pořádně nevědí, co přesně se po nich chce. A čtenář rozplétá spolu s hackerskou skupinou skutečné záměry jejich ochránců a věznitelů v jednom. Líbil se mi černý humor, trefné hlášky, svižné tempo i to, že hlavními hrdiny nejsou prvoplánoví sympaťáci. Někdy je tomu přesně naopak. Od začátku se mezi moje oblíbence ale dostal Chance Dalton, který má problém držet jazyk za zuby, což mu působí další problémy. "Tohle je tvý auto?" ptá se ho třeba jeden ranař, který si s ním přišel vyřídit účty za napadený facebookový profil. Chance v duchu slyší samolibí komentář, který se líhne v jeho nerozumné hlavě. Pokouší se to zarazit, ale slova mu proklouznou a už se řinou ven. "To je můj poník, nebo ve skutečnosti teda jednorožec. Jmenuje se Jasněnka, tak se k ní chovejte hezky…"
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama