Leden 2018

Půst od Jentezena Franklina | recenze

5. ledna 2018 v 9:09 Pracovna
V mé soukromé "hitparádě" knih o půstu se o první příčku dělí dva tituly: Hlad po Bohu od Johna Pipera (Návrat domů, 2005) a Půst z pera Jentezena Franklina (Kontakt, 2012). Druhé zmiňované se věnuje následující recenze.

Americký pastor Jentezen Franklin je iniciátorem hnutí "21denního půstu", které odstartovalo v církvi Free Chapel v Gainesville (Georgia, USA). Již téměř 20 let se k tomuto třítýdennímu období na začátku kalendářnímu roku připojují křesťané ze všech koutů světa, aby hledali a ctili Boha speciálním způsobem. Mottem půstu jsou Ježíšova slova z 33. verše 6. kapitoly Matoušova evangelia: Hledejte především jeho království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno.

Franklin přidává svůj komentář, kterým odpovídá na otázku, proč se postit po většinu prvního měsíce v roce: "Společný půst v lednu je stejný model jako modlit se ráno, abychom zjistili Boží vůli pro celý den. Věřím, že pokud se budeme modlit a hledat Boha a dáme mu naše nejlepší na počátku roku, On požehná celý nadcházející rok!" Tuto myšlenku - doplněnou o osobní zkušenosti a pevně opřenou o Bibli - rozvádí ve svojí knize.

Půst je duchovní disciplína, která se z církve 21. století vytrácí čím dál víc. Knížka Jentezena Franklina ho pomáhá znovu objevit a svěží, povzbudivý styl, kterým je psaná, vyvolává chuť postit se. V podtitulu slibuje, že půst otevírá dveře k hlubšímu, intimnějšímu a silnějšímu vztahu s Bohem. Na vlastní kůži, tedy na vlastní srdce jsem zažil, že je to fakt, ne nadšenecké přehánění. Nejen já, ale také Křesťanské společenství Mozaika, kde jsem duchovně doma, rok co rok zakouší biblické pravdy o půstu brilantně popsané ve Franklinově knize.

Trefně vykládá známé i méně známé biblické pasáže o půstu (Joel 3, Izajáš 58, Ezdráš 8 a mnoho mnoho dalších). Už jedna z prvních kapitol "Sesadit z trůnu krále Břicho" ukazuje, proč a kvůli komu se postit. Vedle toho je kniha velmi praktickým průvodcem, jak se postit. Základní idea vychází z třítýdenního půst proroka Daniela, který abstinoval od sladkostí, masa a pečiva a z nápojů pil pouze vodu. Popisuje ale i další druhy půstu. Franklin například uvádí, že se člověk může postit i od jiných věcí, které mu obzvláště chutnají, ať už je to čokoláda, sledování televize nebo brouzdání po internetu. Pokud nemáte s půstem žádné zkušenosti, radí začít částečným půstem, v němž vynecháte dvě jídla během dne.

Od Jentezena Franklina se dozvíte o důležitosti duchovní přípravy, o propojení půstu s modlitbou a čtením Písma nebo jak souvisí půst s duchovním bojem. A také zazní odpovědi na často kladené otázky např. můžu se postit, když mám nějaké zdravotní omezení? Zapomněl jsem a jedl něco, co jsem během půstu jíst neměl. Musím začít od začátku? Co když mám manuální práci? Můžeme mít s manželem (manželkou) během půstu intimní styk?

Více jak dvousetstránkové dílko doporučuji jak postícím se začátečníkům, tak křesťanským veteránům. Ať se chystáte postit poprvé nebo do půstu vstupujete pravidelně, kniha Jentezena Franklina vás osloví, povzbudí a místy rozhodně překvapí.

Spolu s Mozaikou se i letos připojujeme k 21dennímu půstu. Rozcestník pro toto speciální období hledání Boha najdete na www.mozaika.hk/pust.

Původní článek byl psán pro blog Modliteb 24-7.

Mých 7+7 knih roku 2017 | Beletrie

3. ledna 2018 v 3:01 Pracovna
Do uší mi hraje soundtrack z filmu Baby Driver, o kterém brzy ještě uslyšíte, a já se pouštím do svých top 7 knih z krásné literatury za rok 2017. Připraveni na intelektuální smršť? Ehm ;-)

Jennifer Nivenová: TÍHA VESMÍRU
Holčičí osazenstvo naší domácnosti se mi směje, že s blížící se čtyřicítkou čtu young adults literaturu a mými knižními hrdiny uplynulého roku jsou Jack a Libby. No a co! Ta knížka je zkrátka výborně a originálně napsaná! On trpí prosopagnosií - není schopný rozeznávat lidské tváře; ona je nejtlustší teenagerka Ameriky. Cukají vám koutky? Ve skutečnosti nejde o lovestory jako z harlekýnek. Je to silný příběh o hledání - o hledání odvahy, sebe sama, místa v životě a cesty k druhým lidem.

Jennifer Nivenová: VŠECHNY MALÉ ZÁZRAKY
Ano, čtete dobře. Druhé místo a druhá knížka z žánru young adults. A navíc od té samé autorky. Klasické schéma "on a ona, plus banda pubertálních spolužáků ze střední" nabourává myšlenkový svět hlavních postav, ale především silné poselství, na kterém je příběh vystavěn. Violet se vyrovnává se smrtí starší ségry, kterou se občas nestydí použít jako výmluvu, když se jí do něčeho nechce. Finch trpí bipolární poruchou a každý den se sám sebe ptá, jestli dnešek je ideální na smrt. Nečekejte ale sladkobolný román. Kniha má opravdovou hloubku. A když jsem si v doslovu přečetl osobní zpověď autorky a na posledních stránkách našel kontakty na intervenční poradny - síla!

Blake Crouch: TEMNÁ HMOTA
"Jsi v životě šťastný?" Tahle otázka se pro profesora fyziky Jasona Dessena stane noční můrou. Je to poslední věta, kterou slyší od maskovaného útočníka před tím, než ho tajemný muž s povědomě známým hlasem připraví o vědomí. Poté se probudí v laboratoři, kterou by měl poznávat, protože ji sám nechal postavit. Jenže je přesvědčený, že tam nikdy nebyl a své kolegy nikdy neviděl. Už od začátku tenhle sci-fi román zaměstnal moji šedou kůru mozkovou. Otázka "Jsi v životě šťastný?" nepřestává provokovat, protože… co kdyby bylo možné vrátit se do jakéhokoli bodu minulosti a rozhodnout se jinak ohledně budoucí rodiny nebo kariéry?

Emanuel Bergmann: TRIK
Důvtipná knížka popisující děj chvíli očima důchodce, chvíli očima desetiletého kluka. Hlavními protagonisty jsou Moše Goldenhirsch, syn židovského rabína, kterého uchvátí svět cirkusové manéže až tak, že zapře téměř všechno, čemu v životě věří, a stane se iluzionistou. Malému Maxovi Cohnovi se rozvádějí rodiče a nějaký ten trik, který by je zase dal dohromady, by se mu hodil. Příběh skvěle odsýpá, přestože s Mošem projdeme celý jeho život - od narození, přes dospívání v Evropě během 2. světové války až po pobyt v americkém domově důchodců na sklonku života. V tom všem se autorovi skvěle daří servírovat pasáže plné inteligentního humoru a místa, ze kterých jde mráz po zádech.

Lois Lowryová: HLEDÁNÍ MODRÉ
Novela na pomezí sci-fi a fantasy popisuje lidskou společnost, v níž jsou slabí, staří a nemocní nežádoucí. Nevelké společenství žije ve velmi přísné hierarchii a středobodem všeho je každoroční (náboženská) slavnost, na které Pěvec v básnických obrazech vypráví lidské dějiny. Ti, kdo stojí v čele, vedou stylem "Pokud se chcete mít dobře, hlavně moc nepřemýšlejte. Pokud se chcete mít ještě lépe, pokrytectví a agresivita se ukazují jako nejlepší výbava."

Jeffery Deaver: OCELOVÝ POLIBEK
Od Jefferyho Deavera jsem četl asi všechno, co napsal. K mým nejoblíbenějším patří krimi řada s kvadruplegickým forenzním specialistou Lincolnem Rhymem. Ocelový polibek má v sérii číslo 12. Pachatel v něm ke svým útokům používá prakticky cokoli - od eskalátoru po chytrou mikrovlnou troubu. Není to fantasmagorie, ale přemýšlení nad tzv. internetem věcí a nad tím, že žijeme v online světě jinak a přitom mnohem víc, než to na první pohled vypadá.

Chuck Wendig: NULY
Na začátku se v rychlých střizích seznamujeme s jednotlivými hrdiny - šikovnými hackery, které z různých koutů USA deportuje Národní bezpečnostní agentura, aby... A to je právě to - dlouhou dobu pořádně nevědí, co přesně se po nich chce. A čtenář rozplétá spolu s hackerskou skupinou skutečné záměry jejich ochránců a věznitelů v jednom. Líbil se mi černý humor, trefné hlášky, svižné tempo i to, že hlavními hrdiny nejsou prvoplánoví sympaťáci. Někdy je tomu přesně naopak. Od začátku se mezi moje oblíbence ale dostal Chance Dalton, který má problém držet jazyk za zuby, což mu působí další problémy. "Tohle je tvý auto?" ptá se ho třeba jeden ranař, který si s ním přišel vyřídit účty za napadený facebookový profil. Chance v duchu slyší samolibí komentář, který se líhne v jeho nerozumné hlavě. Pokouší se to zarazit, ale slova mu proklouznou a už se řinou ven. "To je můj poník, nebo ve skutečnosti teda jednorožec. Jmenuje se Jasněnka, tak se k ní chovejte hezky…"

Mých 7+7 knih roku 2017 | Populárně naučné

2. ledna 2018 v 2:01 Pracovna
Inspirovaný vzácným kolegou Lukášem Targoszem a jeho novoroční aktivitou na blogu www.lukastargosz.blogspot.cz přicházím letos i já se svou troškou do mlýna. Toto jsou knihy, které mě v roce 2017 nejvíce oslovily a posunuly. Zítra se můžete těšit na podobnou várku, tentokrát z beletrie.

Pete Greig: KDYŽ BŮH MLČÍ
Muž, který založil modlitební hnutí 24/7 a napsal o něm knihu "Krvavý měsíc na obzoru", se ve svém nejnovějším díle dívá na modlitbu z jiné, odvrácené strany. Hledá odpověď na otázku: "Co dělat, když nebe mlčí?" A daří se mu to skvěle! Zcela se vyhýbá lacinému utěšování a díky Bibli a vlastní zkušenosti nabízí velmi praktickou navigaci pro období, kdy nevíme, jak se modlit, a možná si říkáme, proč se ještě vůbec modlit. Knížka má obrovskou sílu také kvůli osobnímu příběhu Petovy rodiny - jeho žena totiž bojuje s těžkou nemocí. Pro mě NEJ kniha uplynulého roku.

Brian Wansink: NEZŘÍZENÉ LABUŽNICTVÍ
Lepší je dvakrát se zamyslet než se jednou nacpat - to je motto knihy profesora z Cornellovy univerzity, odborníka na psychologii jídla. Je to nejzábavnější a zároveň nejpoučnější knížka o zdravém životním stylu, kterou jsem četl. A že jsem jich přečetl! Nejde v ní o návod typu "tohle jezte, tohle nejezte". Wansink provedl desítky pokusů s tisícovkami lidí a své experimenty barvitě a vtipně popisuje. Ukazuje na nich, že pocit hladu či sytosti je o hlavě, ne o žaludku. Autor si všímá našich návyků a zlozvyků při stravování, vysvětluje je a na konci každé kapitoly přináší jednoduše aplikovatelné pozměňovací strategie, které pomůžou přepsat scénář našeho přístupu k jídlu.

John Eldredge: FATHERED BY GOD
John Eldredge je pro mě už roky pan spisovatel. Dostává mě svými netradičními a objevnými pohledy na Bibli nebo Ježíše Krista. Ve "Fathered by God" ukazuje cestu k autentickému mužství a jak nás po ní jako nebeský Táta vede Bůh. Začíná chlapectvím a poté postihuje různé podoby mužského světa, otcovského formování a to k čemu nás jako chlapy Stvořitel povolává. Milníky mužství jsou pro něj válečník, ctitel (či milovník), král a mudrc. Eldredge bourá nejčastější lži, kterým muži věří, často i díky svým pozemským otcům, a pomáhá objevit naši skutečnou identitu, kterou do nás otiskuje Otec z nebe.

Kateřina Lachmanová: DVOJÍ TVÁŘ LENOSTI
Mistrovský kousek z pera české katolické teoložky nastavuje zrcadlo dvěma typům lenochů: těm klasickým a těm notoricky přetíženým. V první části sáhla po starozákonní knize Přísloví a rozebírá klíčové verše vztahující k lenosti. S jejich pomocí líčí kořeny lenosti a jak s ní bojovat. Druhá část je především pro ty, kteří neumějí pořádně odpočívat. Nejde jen o relax pro tělo, ale mnohem víc o odpočinek duše či mysli. Notoricky přetížený lenoch je podle Lachmanové ten, kdo dělá příliš mnoho, puzen vším možným, jenom ne Duchem.

Andy Stanley: LÁSKA, SEX A CHOZENÍ
Je skvělé, že loni konečně vyšla v češtině zásadní knížka Andyho Stanleyho "Neodolatelná církev". Hodně jsem váhal, zda ji do svého výběru zařadit. Protože jsem ji ale už dříve četl v originále a "Láska, sex a chození" je určená širšímu publiku, druhá zmiňovaná pro rok 2017 o chloupek vyhrála. Není jen pro singles, ale pro každého, kdo si chce udělat jasno v biblickém pohledu na intimní život před manželstvím, na hledání té pravé (toho pravého), co je to vlastně láska, vztahy nebo manželství a jak v tom všem obstát. V mé knihovně má tahle kniha VIP místo hned vedle "Hranic v chození" od Henryho Clouda.

Chris Anderson: PŘEDNÁŠEJTE JAKO NA TEDU
Ať už člověk stojí s referátem před třídou plnou spolužáků, připravuje si prezentaci na pracovní poradu nebo se má postavit za kazatelnu, Chris Anderson je skvělý učitel umění veřejného projevu. Jako hlavní tvůrce proslulých přednášek zvaných TED talks ukázal celému světu, jakou sílu může mít mluvené slovo. Hlavní zásady, zkušenosti mnoha brilantních řečníků a praktické postřehy vtělil do své knihy. Dozvíte se, jak se propojit se svými posluchači, jak udržet jejich pozornost, jak vyprávět příběhy, jak vysvětlit svoje myšlenky, jak přesvědčit o důležitosti tématu, jak bojovat s nervozitou, jak svůj proslov působivě zakončit a mnoho mnoho dalšího.

Steve Murrell: THE MULTIPLICATION CHALLENGE
Steva Murrella jsem poznal na celosvětové konferenci naší partnerské církve Every Nation, kterou před více jak 30 lety založil a dnes ji najdeme na každém kontinentě. V "The Multiplication Challenge" řeší otázku leadera každé rostoucí organizace: Kde najít další vedoucí? Přičemž se zaměřuje na církev. V knize rozdělené na 3 části - Jak vytvořit kulturu vůdcovství, Jak objevit strategii vůdcovství a Jak po sobě nechat odkaz vůdcovství - se nedočteme pouze důležité principy, ale sledujeme i příběh filipínské církve Victory Manila. Účast na jejích víkendových bohoslužbách vyrostla na úctyhodných 75 tisíc. Steve si ale se svým týmem všiml, že během let zároveň výrazně kleslo zapojení do tzv. domácích skupinek. Přitom je "církev v obýváku nebo kavárně" podle něj pro život a růst místního společenství zásadní. Co s tím? O tom je můj sedmý knižní hit roku 2017.