Proč jsem začal počítat rajčata?

3. října 2013 v 11:11 |  Dílna
Pobíhání od jednoho úkolu k druhému, do toho občas zkontrolovat emaily, Facebook nebo novinky na zpravodajském serveru (hlava si přece potřebuje odpočinout). A výsledek? Mozek je přetížený, tělo se cítí unavené, do konce jsme dotáhli jen minimum předsevzatých úkolů. Jsme naštvaní nebo máme pocit viny. To do další práce zrovna nemotivuje.

Jak efektivně využívat čas? Do čeho se teď pustit a co nechat na později? Odpověď hledají studenti, podnikatelé, zaměstnanci, pastoři, stejně jako dobrovolníci v církvi. Způsobů, jak "mít vše hotovo", je spousta. Mně osobně hodně pomohlo počítat rajčata.

Jednoduchou metodu Pomodoro vymyslel italský vysokoškolák Francesco Cirillo, když se snažil najít efektivní způsob, jak se připravit ke zkouškám. Nakonec používal kuchyňskou minutku ve tvaru rajčete - odtud pochází název metody.

Jak Pomodoro funguje?

1) Udělejte si seznam věcí, na kterých chcete pracovat

2) Nastavte si časovač na 25 minut (jakýkoliv, nemusí to být zrovna již zmíněná kuchyňská minutka - odkaz na on-line pomůcky a aplikace pro smartphony najdete níže)

3) Intenzivně pracujte na jednom konkrétním úkolu celých 25 minut

4) Po zazvonění časovače si dejte 5 minut pauzu - projděte se, zacvičte si, dojděte si na záchod, vychutnejte si rychlé kafe, kousek čokolády či něco podobného.

5) Zvolte si další úkol (nebo pokračujte v tom rozdělaném z prvního cyklu, pokud jste ho nestihli dodělat) a zase pracujte celých 25 minut, a pak 5 minut odpočívejte a relaxujte. Po 4 cyklech by měla následovat jedna delší pauza (doporučuje se 15 minut)

Trik spočívá v tom, že se během "jednoho rajčete" plně soustředíme na jeden úkol, na jednu činnost. Koncentrovaná mysl pak pracuje daleko efektivněji. Přestávky nám navíc pomůžou obnovit energii, což je velmi důležité. (Já kupříkladu zjistil, že si v pauze můžu v pohodě zacvičit.)

Pětadvacetiminutový pracovní blok je tak akorát. Není příliš dlouhý, aby v nás vyvolal strach, a tak a priorní nechuť pustit se do práce. Zároveň nás zdravě popohání, protože si říkáme, kolik toho můžeme za necelou půl hodinu asi stihnout.

Netvrdím, že Pomodoro bude vyhovovat každému. Mně se ale skvěle osvědčil při práci v kanceláři, např. když připravuji kázání. Už více než rok přátelům hlásím: "Dneska mi to zabralo 6 rajčat a zítra pokračuju." (Naopak je velmi nevhodné používat tuto metodu při manželském poradenství. Když se bavíte s párem, který má problémy, a po 25 minutách zazvoní zvoneček a vy začnete dělat kliky, vypadá to… přinejmenším dooost divně.)

Pokud vás technika Pomodoro zaujala, přidávám pár zajímavých odkazů. Nebojte, jejich pročtení vám nezabere ani čtvrt kila rajčat.
  • Oficiální stránky Pomodoro - prozkoumejte "rajčata" podrobně nebo si zdarma stáhněte PDF příručku (v angličtině)
  • Tomatoi.st - online časovač
  • Simple Pomodoro Timer - jednoduchá aplikace pro iOS zařízení (zdarma); existuje jich však spousta, včetně placených
  • Pomodroido - jednoduchá aplikace pro Android; opět existuje jich spousta, včetně placených
 


Komentáře

1 Tom Tom | Web | 23. června 2014 v 18:59 | Reagovat

Cool blog.

2 Honza M Honza M | 14. září 2015 v 12:04 | Reagovat

Přesně tuhle rajčatovou minutku mám doma :-) a to teda i díky Tvojemu kázání tenkrát ;)

3 SergiooD SergiooD | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:13 | Reagovat

I found this page on 15th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama