Srpen 2011

Pro lepší paměť

25. srpna 2011 v 13:13 Sousedé
Už několik let nepravidelně poslouchám pořad Českého rozhlasu Rádio Česko s názvem "Příběhy 20. století". Poslední měsíc si ale stahuji nahrávky vyprávění pamětníků nacistického a komunistického režimu několikrát do týdne a poslouchám se zatajeným dechem.
Řekl jsem si, že se podělím o odkazy na stránky naprosto jedinečného projektu, který představuje osudy hrdinů všedních dní. Osudy lidí, kteří prožili (přežili) kus historie, na který by se nemělo zapomenout proto, aby se už nikdy neopakoval. Zaposloucháte-li se do hlasů minulosti, třeba vám to pomůže uvědomit si - tak jako mně - jak dobře se nám vlastně žije.

Zvukový archiv ČRo: obsahuje nahrávky, které si můžete poslechnout online nebo si je stáhnout ve formátu mp3 nebo jako podcast.

Paměť národa: webové stránky celého projektu, které obsahují také dobové fotografie, dokumenty aj.

Post Bellum: web občanského sdružení, které za projektem Paměť národa stojí.

Kelímkový telefon

24. srpna 2011 v 21:21 Podkroví
Zkoušeli jste si někdy vyrobit telefon ze dvou kelímků od jogurtu a provázku? Fungovalo vám spojení? Reverendův "videoblog jinak" přináší odkaz na minifilm, který je o pokusu navázet kontakt právě pomocí kelímkového telefonu. I když bych konec malinko filmařsky dotáhl, nic to nemění na tom, že jde o moc hezké videopodobenství.

(Po kliknutí na obrázek budete přesměrováni na stránky s videem. Film jsem raději nevkládal z YouTube, protože tam jsou "okolní" videa dosti pochybná.)


ENFP

23. srpna 2011 v 19:19 Pracovna
Za touhle tajuplnou zkratkou se skrývá výsledek testu z knihy "Jaký jste typ osobnosti". Na typ osobnosti jsem získal tip od Karla Řežábka, který se v Česku zabývá MBTI kurzy (pozvánku na jeden z nich najdete zde). Podobné záležitosti mě baví a zajímají, což je typické pro můj typ :) Říkal jsem si, že opět pootevřu dveře svojí pracovny a podělím se o to, co mě o mně zaujalo; podělím se o to, kde jsem se poznával… (Cituji z výše uvedené knihy, moje poznámky jsou kurzívou.)

Apollonský temperament (NF) a život: Chceme-li slovy vyjádřit povahu tohoto typu, zjistíme, že jsme se pustili do velkého úkolu, který ani v nejmenším nepůjde vyřešit jednoduše. Ostatní tři osobnostní typy usilují o běžné cíle, apollonský jedinec si klade mety vskutku raritní. Bývají tak výjimečné, že o nich často nedokážou zcela přesně hovořit ani jejich iniciátoři :) NF podle názoru ostatních typů míří k dosti neobvyklému, ba až divnému cíli, který by bylo možno nazvat proměnou jáství.

Hluboká filosofie pokračuje! NF se snaží vyřešit životní paradox: Člověk se stane sám sebou jen tehdy, není-li sám sebou. Chce být, chce být skutečný. Chce se stát takovou bytostí, k níž byl předurčen. Nechce se ztrácet v davu, nechce mít stejný smysl života jako druzí, nechce čelit anonymní identitě. Přeje si, aby byl jiný, chce si zachovat vlastní jedinečnost, chce přispívat významným a dosud nezrealizovaným dílem, a to v jakékoli podobě.

Bez ohledu na to, jak si strukturuje čas (pokud to vůbec dělá :) a vztahy, potřebuje, aby všechno mělo smysl. Chce, aby jeho význam byl řádně doceněný, přinejmenším, aby ostatní viděli a uznali, že je přínosný. Jedině taková zpětná vazba ho může ujistit o tom, že má jedinečnou identitu. (Možná divné, ale pravdivé ;)

Je zvýšeně citlivý na drobné významy obsažené v gestech a dalších neverbálních projevech. Vnímá tak významy, které druhým zpravidla unikají. A tak není divu, že si situaci někdy nemálo komplikuje. (Jo, jo zvlášť když např. v neděli sleduje gesta několika desítek lidí ;)

Apollonský temperament (NF) a povolání: Tento osobnostní typ zahrnuje zejména spisovatele, novináře, dramatiky; dále psychiatry, psychology, učitele a duchovní. Rád pracuje se slovy - chce a potřebuje komunikovat s lidmi. Jednou z cest komunikace je interpretační umění. Není bez zajímavosti, že NF typ se zajímá o cizí jazyky, rétoriku, sociální vědy, divadlo, ale také o teologii.

Apollonský temperament jako manažer/vedoucí: V první řadě je orientovaný na lidi, dokáže na maximum využít jejich pozitiv. Není tolik zaměřen na pravidla a nařízení, spíše preferuje proces. Působí jako katalyzátor. Zajímá se prvotně o potenciál růstu kolegů, rozvíjení systému organizace/firmy (církve ;) je pro něj druhořadé. Je pozorný vůči kolegům, naslouchá jejich steskům, upřímně se zajímá o jejich osobní problémy. Někdy mívá pocit, že ho jeho osobní nasazení stojí až příliš mnoho energie a pro sebe mu jí zbývá opravdu velmi málo.Dokáže říct správné slovo ve správnou chvíli. Umí druhé oceňovat.

Vysoce si také cení pochval, konkrétně pochval pro sebe a svůj úsek ve firmě (no… jo no ;) Priority a hodnoty druhých u něj hrají prim. Někdy se tak vyčerpá, až mívá pocit, že mu práce nepřináší žádná pozitiva. Měl by se proto v pravidelných intervalech zamýšlet na svými cíli a svými prioritami a svými podněty, aby neinvestoval pouze do druhých, ale i do sebe. (Jednou za rok asi není ideální pravidelný interval, co?! ;) Tento typ musí na schopnostech vedoucího pracovníka hodně pracovat (tak, tak…).

Svůj čas štědře nabízí druhým, až někdy zanedbává své povinnosti. Nezřídka se ocitá mezi mlýnskými koly, která tvoří požadavky nadřízených a podřízených, přičemž ho více oslovují požadavky podřízených. Pokud ho nadřízení kritizují za to, že oddělení nefunguje dobře, okamžitě začne vinit sebe, ztrácí sebedůvěru (to jako píšete o mně? Jo, to píšete o mně ;) a leckdy se viní i za to, co způsobili jiní.

Někdy se mu stane, že se velká volnost a nezávislost projeví nedodržováním termínů, neplněním úkolů a podobně. NF dále zavírá oči před nepříjemnostmi. Někdy tak nechává přerůst malé problémy do obludných rozměrů, takže to, co původně bylo možno vyřešit drobným zásahem, se dostává leckdy i na celofiremní rovinu.

Druzí si k němu chodí pro podporu, pohlazení i radu (hezké :), takže pokračuje odčerpávání energie na všech frontách (méně hezké ;) Katalyzátor přemýšlí, jak se to děje a jak by tomu mohl zabránit, ale odpověď nenachází.

Co říci závěrem (pokud jste tedy dočetli až sem)? Hodně jsem se v tom všem poznával (samozřejmě, že v té knížce je toho mnohem, mnohem víc). Jsou věci, které mám na sobě rád. Jsou pořád ještě věci, z nichž mám mindráky a trápí mě. Ale hlavně - v tom všem jsem moc rád, že jsem téměř před patnácti let poznal (a dál poznávám), jak mě má rád Bůh. To mě učí rovnováze. Někdy na můj vkus moc pomalu, ale učí...

Každému z vás říkám na základě milosti, která mi byla dána:
Nesmýšlejte výš, než je komu určeno, ale smýšlejte o sobě střízlivě...
(Římanům 12,3)

Tobě vzdávám chválu za činy, jež budí bázeň:
podivuhodně jsem utvořen, obdivuhodné jsou tvé skutky, toho jsem si plně vědom.
(Žalm 139,14)

Slovo na týden #34

22. srpna 2011 v 21:21 Podkroví
Nemůžu jinak, protože na začátku nového týdne slyším tep Božího srdce a jeho hlasité "Miluju tě" :)


Úsměvem ke štěstí

18. srpna 2011 v 19:19 Chodba
Tento týden je film poněkud delší. Rozhodně ale stojí za shlédnutí, a to až do konce.
(Po kliknutí na obrázek budete přesměrováni na video s českými titulky.)


Slovo na týden #33

15. srpna 2011 v 21:21 Obývák
Po dovolenkové odmlce je tu opět Boží vzkaz (nejen) pro 33. týden roku 2011.


Nedaří se a nedaří

2. srpna 2011 v 9:09 Pracovna
Není to zas tak vážné :) Titulek nepopisuje můj život, ale to, že se mi nedaří sem přidat "Slovo na týden". Dnes odjíždím - tentokrát už na opravdickou - dovolenou, tak nevím, jestli to od moře půjde půjde lépe.
Krásnou druhou polovinu prázdnin!