Zář betlémské hvězdy

24. prosince 2009 v 21:21 |  Kuchyň
"Ryyyby, ryyyby, rybičky, z čerstvé vodičky!" Anebo "Kulaté melouny, zahnuté banány". Takhle obchodníci lákali na své zboží před staletími. Dneska - a zvlášť v čase kolem Vánoc - je jejich "pokřikování" daleko rafinovanější. Všechno to hlasité a barevné, co útočí na naše smysly, se snaží získat naši pozornost: "Tady se zastav! Tohle potřebuješ!" A do těch všech hlasů a světýlek Bůh rozsvěcí betlémskou hvězdu, aby upoutal pozornost lidí k Tomu, kterého opravdu potřebujeme a u něhož vskutku stojí za to zastavit se.

Betlémská hvězda obrátila naruby život také partě mudrců z Východu. Byli to muži, kteří se snažili získat moudrost v magických knihách. Šlo o skupinku okultistů, kteří mimo jiné zkoumali oblohu, aby mohli sestavovat horoskopy a životy své i druhých podřizovat běhu nebeských těles. Jak tak hleděli do svých hvězdných kukátek, objevila se hvězda, jejíž záře zastínila svit všeho ostatního.

Když se narodil Ježíš v Judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci od východu se objevili v Jeruzalémě a ptali se: "Kde je ten právě narozený král Židů? Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit." (Matouš 2,1-2)

Bůh skrze svou hvězdu promluvil k mudrcům jazykem, kterému rozuměli. A jejich reakce: všeho nechali a hned se vydali na cestu, aby našli Toho, na kterého jim hvězda ukázala. Ať už si žili jakž takž spokojeně nebo jim v životě něco chybělo, zář betlémské hvězdy jim jasně řekla: "To, co hledáte, můžete najít jedině a jen v Ježíši Kristu!" A oni jí dali za pravdu.

Zář betlémské hvězdy nebyla epizodou několika nocí před více jak dvěma tisíci lety. Bůh chce svým světlem prozářit temnotu i dneska - skrze tebe a mě. Tak ať svítí světlo vaše před lidmi, aby viděli vaše dobré skutky a vzdali slávu vašemu Otci v nebesích (Matouš 5,16). Když hvězda vedla mudrce do Betléma, šli tam s jasným cílem: poklonit se Ježíši, vzdát mu slávu. Všimli jste si, kam lidi vede světlo, které Bůh zažehl v nás? …aby vzdali slávu vašemu Otci v nebesích.

I když byla betlémská hvězda nejzářivějším nebeským tělesem své doby, nechtěla strhnout pozornost na sebe. A hle, hvězda, kterou [mudrcové] viděli na východě, šla před nimi, až se zastavila nad místem, kde bylo to dítě (Matouš 2,9b). Hvězda přivedla mudrce k Ježíši tak blízko, jak jen mohla. U Ježíše se zastavila a jako bodový reflektor zářila na Něj. Každý foton jejího světla volal: O Něj tu jde, o Ježíše!

V tom letošním adventním čase se hodně modlím za to, aby si Bůh Vánoce použil pro nevěřící lidi kolem nás. Součástí mé modlitby je být hvězdou, která strhne pozornost na skutečného Ježíše. Tak se modlím - za sebe i za Tebe!

Prozíraví budou zářit jako záře oblohy, a ti, kteří mnohým dopomáhají k spravedlnosti (tj. ke spasení, pozn. red.), jako hvězdy, navěky a navždy (Daniel 12,3).

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama