Pojídač hříchů

24. dubna 2009 v 6:06 |  Chodba
Včera jsem si v trafice koupil DVD s filmem, který má v češtině název "Poslední hřích". Chtěl jsem jej vidět od té doby, co jsem na jednom americkém křesťanském serveru zhlédl trailer. A tak jsem si ve čtvrtek večer po dlouhé době udělal domácí kino…

Děj filmu se odehrává v 19. století a je zasazen do Ameriky, do osady waleských přistěhovalců. Ti si s sebou do svého nového domova přinesli i své zvyky a rituály. Nemohl jsem si nevzpomenout na jednu z památných vět Dana Drápala, že opakem víry není nevíra, ale pověra. Život osadníků totiž stojí a padá s pověrou o pojídači hříchů.

Ústředním tématem filmu je potřeba člověka vypořádat se s minulostí, která bolí a tíží. Každý má nějaké tajemství, které schovává pod maskou spořádanosti. Lidé z vesnice si musí stvořit legendu o pojídači hříchů, který jim má ulevit. Ukazuje se ale, že tahle (stejně jako žádná jiná) lidská metoda nefunguje.

Hlavní hrdinka, asi jedenáctiletá dívka, po tragické smrti své mladší sestry zoufale hledá někoho, kdo by jí zbavil hříchů minulosti. Pojídače hříchů není lehké najít, ale nakonec ani setkání s ním nepomůže. Až jednou u řeky potká cizince s Biblí…

Nebylo by fér prozrazovat z děje filmu víc. Třeba tyhle řádky čte někdo, kdo se na něj bude chtít kouknout. Alespoň si tedy na chvilku zahraji na Mirku Spáčilovou a pokusím se zhodnotit snímek po umělecké stránce.

Prvních padesát minut se mi dost vleklo. Po setkání dívky s kazatelem u řeky děj nabírá tempo, režisér daleko víc pracuje s momenty napětí a překvapení a závěr má dobrou gradaci. Bude připadat přeslazený jen tomu, kdo se nikdy nesetkal s tím, jak Bůh mění lidské životy. Určitá topornost dospělých protagonistů (děti hrály skvěle) ubírá příběhu a jeho myšlence na věrohodnosti. Podobně jako triky, kterých je sice ve filmu minimálně, ale působí jako papundeklové divadelní kulisy. Škoda - mám obavu, že kvůli těmto několika nešvarům zvlášť lidé nevěřící vylijí s vaničkou i dítě. Máme totiž před sebou výborné filmové podobenství s úžasnou myšlenkou. Pokud ale podobenství vypráví někdo, kdo trochu koktá, můžeme ji kolem sebe nechat projít, aniž by se nás dotkla. (Snad to píšu srozumitelně?!)

Přes to všechno (a zvláště kvůli druhé polovině filmu) vřele doporučuji film shlédnout. (Rád jej zapůjčím - to se týká asi hlavně hradeckých :) Trailer najdete na webu distributora - DVDedice.

Ještě dodám, že film vznikl podle stejnojmenného románu Francine Riversové, která prožila setkání s Ježíšem během úspěšně rozjeté spisovatelské kariéry. Má vlastní webové stránky a svůj profil na Facebooku.

Sečteno, podtrženo: Poslední hřích (orig. The Last Sin Eater)
USA, 2007, 113 min.; režie: Michael Landon Jr.; hrají: Liana Liberto, Louise Fletcher, Henry Thomas, Elizabeth Lackey, Gabrielle Fitzpatrick, A. J. Buckley a další

Moje hodnocení: 70%

 


Komentáře

1 Danka Danka | E-mail | 24. dubna 2009 v 18:47 | Reagovat

Ahoj Kubo, ... ani jsem nevěděla, že knížka byla zfilmována. Kdysi jsem ji četla a v psané podobě je výborná... jako spousta jiných, které Francine Rivers napsala. ... Tak až budeš mít film okoukaný, tak bych si ho třeba i půjčila:-) .... Přeji krásný víkend. D.

2 t.zajic@email,.cz t.zajic@email,.cz | 3. května 2009 v 16:40 | Reagovat

Kubo, ten film byl skvělej, od tý doby, co se ta holka obrátila, jsem párkrát brečel, dík za tip
zaja a kata

3 rew rew | Web | 4. května 2009 v 10:58 | Reagovat

To Zajankovi: To su rád :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama