Tak takhle ne, Maruško aneb Udělej to jinak, Pane?

17. září 2008 v 23:59 |  Kuchyň
Ježíš mnohé uzdravil, proto se ti, kdo trpěli chorobami, tlačili k němu, aby se ho dotkli. A nečistí duchové, jakmile ho viděli, padali před ním na zem a křičeli: "Ty jsi Syn Boží!" Ježíš vešel do domu a opět shromáždil zástup, takže nemohli ani chleba pojíst. Když to uslyšeli jeho příbuzní, přišli, aby se ho zmocnili; říkali totiž, že se pomátl. Tu přišla jeho matka a jeho bratři. Stáli venku a vzkázali mu, aby k nim přišel. Kolem něho seděl zástup; řekli mu: "Hle, tvoje matka a tvoji bratři jsou venku a hledají tě." Odpověděl jim: "Kdo je má matka a moji bratři?" Rozhlédl se po těch, kteří seděli v kruhu kolem něho, a řekl: "Hle, moje matka a moji bratři! Kdo činí vůli Boží, to je můj bratr, má sestra i matka." (Marek 3,10-11; 20-21; 31-35)
Konečně se dostávám ke třetímu napomenutí, které uslyšela Marie z Ježíšových úst.
Marek nám tu líčí scénu, jak Ježíš uzdravuje a vymítá. Není to nic tichého. Žádný klidná spořádaná bohoslužba. Mnoho lidí zarazilo, že takhle by se projevoval Mesiáš. Ježíšovi příbuzní si dokonce myslí, že se zbláznil. Chtějí mu zabránit, aby tímhle svým stylem pokračoval. Ani Ježíšova máma tomu nerozumí. Chce svého syna přemluvit, aby toho nechal. Respektive, aby svůj styl změnil, uklidnil se a svoji mesiášskou službu pojal jinak. Je přece jeho starostlivá máma, má svoje představy, jak by to mohlo vypadat. Třeba se jí podaří dodat Ježíši dostatečné argumenty, aby přehodil výhybku.
Reakce Ježíše Krista je však jednoznačná. "Kdo je má matka, kdo ke mně patří do rodiny? Ten, kdo přijímá ten Boží styl a je s ním spokojený; ten, kdo přijímá a činí Boží vůli a nesnaží se prosazovat tu svoji." Žádné "udělej to jinak, Bože. Udělej to po mém."
To vám říkám a dotvrzuji jménem Páně: nežijte tak, jako žijí pohané podle svých marných představ. Žijte jako děti světla - ovocem světla je vždy dobrota, spravedlnost a pravda; zkoumejte, co se líbí Pánu. Proto nebuďte nerozumní, ale hleďte pochopit, co je vůle Páně. (Efezským 4,17; 5,9-10.17).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama