Tak takhle ne, Maruško aneb Kde jsi, Pane?

2. září 2008 v 5:05 |  Kuchyň
Na můj život má (povětšinou) dobrý vliv hned několik žen: Karolínka - moje žena; Eliška - moje dcera; Jiřinka - čili maminka a v neposlední řadě Marie - moje oblíbená biblická postava. Vlastně oblíbené postavy. Těch Marií je v Bibli víc… Dneska bych chtěl odstartovat třídílný miniseriál o Ježíšově mámě, tedy o Marii. A o tom, jak jí Bůh třikrát napomenul. Jsou to totiž důležité lekce pro nás všechny…
Každý rok chodívali Ježíšovi rodiče o velikonočních svátcích do Jeruzaléma. Také když my bylo dvanáct let, šli tam, jak bylo o svátcích obyčejem. A když v těch dnech všechno vykonali a vraceli se domů, zůstal chlapec Ježíš v Jeruzalémě, aniž to jeho rodiče věděli. Protože se domnívali, že je někde s ostatními poutníky, ušli den cesty a pak jej hledali mezi svými příbuznými a známými. Když ho nenalezli, vrátili se a hledali ho v Jeruzalémě. Po třech dnech jej nalezli v chrámě, jak sedí mezi učiteli, naslouchá a dává jim otázky. Všichni, kteří ho slyšeli, divili se rozumnosti jeho odpovědí. Když ho rodiče spatřili, užasli a jeho matka mu řekla: "Synu, co jsi nám udělal? Hle, tvůj otec a já jsme tě s úzkostí hledali." On jim řekl: "Jak to, že jste mě hledali? Což jste nevěděli, že musím být tam, kde jde o věc mého Otce?" (Lukáš 2,41-49)
Zkuste se vžít do kůže mámy, jejíž syn se ztratil a ona hledá tři dny! Mně se jednou Eliška zatoulala v Tescu a zažil jsem si perných pět minut, než jsem ji našel. Ale tři dny?! Když rodiče svého syna konečně objeví, je to Marie, kdo se chápe iniciativy a rozčiluje se: "Synu, co jsi nám to udělal? Podívej se, jak jsme s tátou vystrašení."
A co na to Ježíš? Ten se diví: "Jak to, že jste mě hledali? To jste nevěděli, kde budu?" Za jeho slovy se ale skrývá víc. Já jsem, mami, na správném místě. To vy jste vyrazili moc brzo. Já jsem tu dobře. A neříkej, že jsem se vám ztratil z dohledu. To vy jste mě spustili z očí; ztratili jste mě a věci mého otce ze zřetele.
Marie dostala od Boha lekci… My se někdy ptáme podobně: "Bože, kde jsi? Jak to, že tu nejsi se mnou? Kam ses mi ztratil?" A Bůh odpovídá: "To je jinak. Já jsem dobře, to ty jsi se zatoulal/a ode mě. To ty jsi mě ztratil/a z očí. Já na tebe čekám na správném místě. Budeš se muset vydat tam, kde jsme se viděli naposledy."
Tak ať máte týden, měsíc, rok… život, kdy nespustíte z Ježíše a z věcí Jeho Otce ani na vteřinku oči. Ať se vám Ježíš neztratí!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama