Strach gorilího samce

20. září 2008 v 20:20 |  Obývák
V katalogu tuzemských dovolených hledím na obrázek rodiny jedoucí v pestrobarevných přilbách polní cestou vnořenou do zlatého obilného lánu. Ten klid, ta harmonie. Tři lidé jsou tým a tým se nikdy nerozhádá, když táta rozdá energii sbalenou na cestu.
Nevěřili byste, kolikrát já se kvůli téhle idyle porafal s manželkou. V největším afektu, když mě chce mimořádně ranit, říká, že ji kolo prostě nebaví! Když jsem své ženě naléhavě připomínal, že řetěz na nejmenším kolečku znamená vždycky "ztuha", a držel ji při tom křečovitě za vlasy tak, aby byla její tvář co nejblíž přesmykadlu, cosi jsem postřehl.
Postřehl jsem, že má romantická vidina přerostla v paniku gorilího samce, který má pocit, že když teď povolí, ztratí autoritu a bude muset každé odpoledne vybírat samici z těla parazity. Ne pro zábavu, ale jako povinnost.
Milan Tesař, Reflex 35/2008
Je o mně známo, že jsem sběratelem příběhů. Když jsem narazil na tenhle od Milana Tesaře, neustále mi cukaly koutky. Zároveň jsem si ale uvědomil, kolik je v nás - českých mužích - strachu a mindráků a jak často si tu svou autoritu vydupáváme. Možná nešáháme k násilí páně Tesařově, ale i tak se v našich domovech ozývá buď afektovaný křik nebo naopak není slyšet nic, protože hlava rodiny manipulativně mlčí.
Důvod? Uniká nám prostinký princip Božího slova: Muži, milujte své ženy, jako si Kristus zamiloval církev a sám se za ni obětoval (Efezským 5,25). Být laskavou autoritou jako Kristus. Být autoritou schopnou oběti. Být důvěryhodnou autoritou. Možná některý z chlapů, který to čte, chce protestovat veršem 33: žena ať má před mužem úctu. Je pravdivý a platí (a ženy na něj také zapomínají). Problém ale je, že Ježíš neřekl: "Buď takovou autoritou jako já až ve chvíli, kdy tvoje žena vezme za své to, co říkám jí." Naopak, Kristus sám se pro nás rozhodl být laskavou, obětavou a důvěryhodnou autoritou ještě v té době, kdy jsme ho naprosto ignorovali.
Proto… Chtěj být Božím synem a ne gorilím samcem. Chtěj být mužem podle Božího srdce a ne panikařící gorilou.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama