Kráčíme po vodách: Uprostřed bouře

26. srpna 2008 v 23:23 |  Kuchyň
Jsou příběhy, které mě nikdy nepřestanou fascinovat. Jeden z nich popisuje evangelista Matouš: Apoštolové jsou na lodi a všude kolem zuří hrozná bouře. Počasí, ve kterém není skoro vůbec nic vidět. A zkuste si představit, kolik je toho na rozbouřeném moři asi tak slyšet. Bible říká, že Ježíšovi učedníci viděli něco jako přízrak, zkrátka něco velmi rozmazaného, jak se blíží k lodi. Tohle přesně dělají i bouře zuřící v našich životech: nevidíme úplně jasně. Hranice světa i Božího království máme jaksi rozmazané. Ani Ježíše nevidíme nijak zřetelně.
Petr se ale snaží zaostřit. Co mu pomáhá nastavit "radar"? Volá na Ježíše (symbol modlitby!) a čeká, odkud se jeho Pán ozve. Kvůli tomu randálu, který dělá bouře, se musí maximálně soustředit. Určitě je to těžké. Bouře neustále odvádí jeho pozornost. Uši víry ale zachytí Ježíšův hlas všude, i když je to fuška.
A Ježíš řekl: "Pojď!" (Matoušovo evangelium 14,29)
Vypadá to bláznivě! Ježíš láká Petra z bezpečné bárky do smrtících vln. Ve skutečnosti je to ale jinak. Když Petr kráčí po vodách, dokud se dívá na Ježíše, bouře na něj nemá šanci. Ve chvíli, kdy se soustředí na bouřku, jde ke dnu.
Když Petr vyráží za Kristem, jak se Ježíš asi tváří? Usmívá se: je tu někdo, kdo se nenechá zmást bouří, ale nechává se vést mým slovem! Petr se dívá na Ježíše a je pevný. Ježíš se dívá na Petra a je šťastný.
Dnešní epizoda je hodně o soustředění. Na co se soustředíte vy? Na Ježíše, nebo na bouře, co se na vás tlačí? Petrův příběh ukazuje, že vidět v takové situaci Ježíše je těžké. Ale Petr to zvládl, navzdory té bouřce. Zvládneš to i ty!
 


Komentáře

1 Zbyněk Zbyněk | Web | 27. srpna 2008 v 11:40 | Reagovat

Dnes mnohem více než bouře na moři máme přeplněné autobusy či vlaky, rušné křižovatky plné aut a kamionů, hlasité koncerty a festivaly a nebo třeba jen televize, rádia, mp3 přehrávače... Neustále nějaké bouřky. Možná malé, lokální, ale o to více zacílené na to správné místo - na naši pozornost. Jo jo, někdy to dá pěknou fušku nastražit svůj sluch a upřít svůj pohled na Ježíše. Ale stojí to za to! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama